Prečo spolu

V máji  tohto roku ma oslovil pán primátor Igor Čombor s ponukou na spoluprácu počas jeho predvolebnej kampane pred nastávajúcimi komunálnymi voľbami. Musím sa priznať, že ma to prekvapilo. Počas niekoľkých nasledujúcich stretnutí mi pán primátor popísal súčasný stav, priznal niektoré chyby, vysvetlil mi svoje plány a navrhol, aby som sa stal členom jeho tímu v kampani. Nebolo pre mňa jednoduché rozhodnúť sa, ale boli to veľmi podnetné stretnutia a na moje prekvapenie, našli sme aj spoločné názorové prieniky. To bolo rozhodujúce. Uvedomil som si, že môžem zúročiť svoje osobné i pracovné skúsenosti a pomôcť mestu, na ktorom mi veľmi záleží. Vstupujem teda do tejto spolupráce nielen ako člen tímu Igora Čombora, ale aj ako kandidát na poslanca za sídlisko Klačno s predstavou pohnúť veci dopredu v prospech občanov Ružomberka. Vložím do tohto úsilia všetky svoje sily a schopnosti, tak, ako to robím v škole, kde som 19 rokov riaditeľ.

Na škole som zamestnaný od roku 1992 a prešiel som viacerými funkciami. V roku 1999 som sa stal riaditeľom.  Od tohto roku sme dokázali spoločne so zamestnancami vybudovať modernú školu, ktorá ako jediná v meste dlhodobo vykazuje ekonomickú stabilitu. Každoročne prispievame desiatkami tisíc eur na podporu ostaných verejných základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto Ružomberok. Za ostatných 15 rokov sme takto prispeli sumou, ktorá prevyšuje 1 milión € . Aj napriek tomu sa nám spoločne vďaka  podpore mesta podarilo školu kompletne zrekonštruovať, vybaviť učebne modernými technológiami, vybudovať krásny  športový areál a investovať do modernizácie a elektronizácie všetkých priestorov školy. Samozrejme, že by sa to nepodarilo bez pomoci a spolupráce mesta, zamestnancov, rodičov a priateľov školy. Som vďačný za možnosť byť riaditeľom takejto školy. Som šťastný, že sme dokázali pripraviť pre deti z nášho mesta a jeho širokého okolia skvelé  podmienky na  vzdelávanie.

Sociálne cítenie a ochota urobiť niečo navyše, pre tých, čo pomoc potrebujú, je v našej škole  samozrejmosť. Pedagógovia a zamestnanci školy každoročne organizujú  charitatívne a benefičné aktivity, ktoré priniesli nemalé finančné zdroje.   Som veľmi rád, že som mohol byť vždy pri tom a osobne pomôcť. Aj preto sa chcem angažovať aj v sfére sociálnych vecí, keďže denne vidím ťažké životné podmienky mnohých našich žiakov.  Pomôcť rodinám v hmotnej núdzi si kladiem ako jednu z priorít, ak budem zvolený za poslanca.

Poznám tajomstvo úspechu našej školy. Podieľal som sa na všetkom osobne a chcem pomôcť aj ostaným školám. Viem, čo treba urobiť, aby aj ďalšie  školy v meste mohli spokojne fungovať a rozvíjať sa ako tá naša. Ponúkam teda svoje skúsenosti a odhodlanie urobiť všetko nielen v oblasti školstva, ale i v iných oblastiach života mesta.

Michal Lazár